Služby chirurgickej ambulancie

Proktológia

Problémy s hrubým črevom sa objavujú u každého druhého človeka. Lekársku pomoc pacienti vyhľadajú až keď im bolesť, svrbenie a pálenie v konečníku spôsobujú diskomfort. Medzi časté ochorenia patria hemoroidy, trhliny, Fistula perianalis - perianálne abscesy, kožné duplikatúry a Sinus pilonidalis.

V našej ambulancii vykonávame kompletné vyšetrenie rekta a perianálnej oblasti vrátane rektoskopie, poradenstva a chirurgických výkonov spojených s ošetrením daného ochorenia.


Hemoroidy

Hemoroidy sa prejavujú v oblasti konečníku bolesťou, svrbením, pálením a krvácaním. Sedavé zamestnanie, chronická zápcha, psychická záťaž, u žien predchádzajúce tehotenstvá, konzumácia korenených jedál sú niektoré z možných príčin podieľajúcich sa na vzniku hemoroidov. Náležitá pozornosť venovaná tomuto ochoreniu je opodstatnená z dôvodu predchádzania popísaných komplikácií ako aj možnému operačnému zákroku.

Rozlišujeme 4 štádiá hemoroidov:

  • 1. žily sú rozšírené, ale nie sú prítomné závažné problémy,
  • 2. žilový pletenec sa vysúva do análneho kanála, sám sa spontánne vráti naspäť,
  • 3. hemoroidy vychádzajú von z konečníka, dajú sa zasunúť naspäť,
  • 4. hemoroidy stále vyčnievajú von, nedajú sa zasunúť späť, sú fixované vonku a vždy sprevádzané komplikáciami.

Análna fisúra

Základným príznakom análnej fisúry je silná bolesť v konečníku hneď po defekácii. Táto bolesť môže pretrvávať aj hodiny, pričom ju pacienti popisujú ako „vyprázdňovanie črepín skla“. Okrem bolesti, je análna trhlina v mnohých prípadoch sprevádzaná krvácaním z konečníka. Krvácanie je zvyčajne mierne, pri utieraní (viditeľné na toaletnom papieri). Análna fisúra významne zhoršuje kvalitu života pacienta.


Fistula perianalis

Perianálny absces vzniká najčastejšie ako zápalová komplikácia zablokovaného vývodu análnej žľazy, uloženej v stene hornej časti análneho kanála. Postihnutá žľaza naďalej produkuje sekrét a zväčšuje svoj objem. Infekcia nachádzajúca sa v análnom kanáli a rekte prestúpi do žľazy a spôsobí zápal obsahu žľazy. Vzniká tak hnisová kolekcia – absces.

Kontaktujte nás